April 16 2020

VIDZEME. Pa ceļam Pļaviņas-Madona-Gulbene, ko redzēt? Biksēres avotiņš un Īvānu velnakmens

Ne vienmēr apskates objektam ir jābūt kaut kam nereāli, neticami netveramam. Latvijā ir ļoti daudz skaistu un interesantu vietu, kuras nav tik populāras un tūristu iecienītas. Tās ir kā paslēptās pērles, kuras īpaši forši ir medīt šajā ārkārtas situācijā mūsu valstī un pasaules mērogā dēļ COVID-19 izplatības. Ir trends atrast vietu, kuru nezina cita, vai kurā, visticamāk, būsi tikai tu viens.

 

Ja Jūsu ceļš ved Pļaviņu-Madonas-Gulbenes virzienā, tad šajā pusē ir atrodamas divas, ne mazāk jaukas vietas, ko mēs varētu Jums ieteikt apmeklēt papildus Jūsu izvēlētajiem apskates objektiem.

 

Pirmais apskates objekts ir Biksēres avotiņš. Šis avotiņš, tiesa, ir diezgan populāra un iecienīta vieta vietējo iedzīvotāju vidū. Šeit cilvēki ierodas ar 5 l plastmasas kanniņām uzpildīt sev avota ūdeni ikdienas lietošanai. Avotiņš atrodas pašā šosejas malā, domājams, ja nav mērķis doties uz avotiņu, vai nav zināma tā eksistence, tad braucot pat garām šai vietai pa šoseju, Jūs visticamāk paskriet tai garām nepamanītai.

 

Sarkaņu pagasta Biksēres avotā, ūdens tiek regulāri pārbaudīts veicot tā sastāva analīzes, līdz ar to, to ir droši lietot. Ūdens kvalitāte ir pārbaudīta, un atzīta par izcilu. Vieta ūdens ņemšanai ir skaisti labiekārtota, ir koka soliņš, kur piesēst, gan skaistas, koka izgrebtas skulptūras. Apstāšanās pie avotiņa var būt kā pieturvieta ceļā, gan aplūkot, gan nobaudīt auksto, garšīgo avota ūdeni.

 

Pavisam nedaudz tālāk, turpinot ceļu pa šoseju taisni, ir atrodams viens no Latvijas dižakmeņiem Īvānu velnakmens. Ceļa malā, ir atrodama norāde uz akmens atrašanās virzienu. Tur var ērti atstāt auto, un tālāk ceļš jāmēro taisni, caur pļaviņu uz mežu. Laiks, kas jāpavada ceļā ar kājām no auto atstāšanas vietas līdz akmenim ir apmēram 3-5 min garš. Akmens atrodas piemežā, apkārt to ieskauj zaļas eglītes, un pavasarī šeit var atrast arī meža vizbulītes. Noteikti apejiet apkārt akmenim! Akmens ir patiesi milzīgs, tas ir 2,4 m augsts, tā apkārtmērs ir veselus 12 m plats un padomājiet, tā tilpuma apmērs sasniedz 20 m3. Akmens virsmā ir iekalta arī 1 m gara un 0,3 m plata un ap 0,04 m dziļa iedobīte. Akmens šķautnē iekalti arī pakāpieni. Akmeni sedz sūnu tepiķītis.

 

Līdz mūsdienām ir saglabājusies arī teika un nostāsti par to, kā pats velns esot uz akmens sēdējis un izkalis naudas monētas. Savukārt otra teika vēsta, ka velns pēc pirtī pēršanās uz šī akmens esot ķemmējis savu bārdu.

 

Apkārt akmenim ir klajāka vieta, mūsu super ieteikums būtu padarīt šo dižakmeņa apmeklējumu interesantāku ieturot šajā vietā pikniku kopā ar no Biksēres avotiņa paņemto ūdeni. Varam izklāt sedziņu, varam pat uzgrilēt cepamās desiņas iepriekš sagatavojot un vienreizlietojamo grilu (folijas veida kastīte taisnstūra formā, pildīta ar oglēm, kas piesūcinātas ar deg šķidrumu un pārklāta ar resti). Šādus grilus var meklēt lielākajos pārtikas veikalu piknika un grila nodaļās, dažreiz kādu var atrast arī benzīntankos, un protams, viss biežāk, jebkurā sezonā veikalos Depo.

 

Teiksim tā, mums šī vieta atstāja maģisku sajūtu. Daudzi varbūt teiks, kas tur īpašs, tas taču tikai akmens, bet mēs Jums teiksim – pamēģiniet! Jo sajūtas un enerģija, kas virmo apkārt ir pasakaina, viss ir atkarīgs no tā, kā mēs paši sevi uz to novirzām.

 

 

2 rekomendē, lai citi zina
Print Friendly, PDF & Email