April 09 2020

VIDZEME. Ko redzēt Madonas pusē: Bolēnu avots – sena kulta vieta

Ko darīt, kad šajā laikā, kad aiz loga valda pavasaris, putni čivina, tauriņi lido, saulīte smaida, bet pasauli ir apņēmis COVID-19 un tik daudzas, sen iemīļotas pastaigu takas un brīvdienu izklaides vietas ir slēgtas un ciet? Nebēdājies, vienmēr ir varianti, ievērojot valstī noteiktos ārkartas situācijas stāvokļa ierobežojumus un ieteikumus, noteikti ir iespējams doties superīga minī izbraucienā pa Latvijas skaistākajām pilsētām un nostūriem kopā ar otro pusīti vai labāko draugu. Galvenais ir ievērot visas noteiktās rekomendācijas ☝️.  

 

Ja nāk prātā pabraukāties pa Vidzemes pusi, pavadītais ceļš auto jau liksies super interesants, it īpaši ja izvēlēsieties maršrutus, kas šķēršo Ērgļu pusi un izbrauksiet caur Lielo Kangaru līkumoto ceļu un dosieties taisni tālāk uz priekšu, Jūs noteikti izbaudīsiet ceļa segumu, līkumus un ainavas, ko varēsiet tvert aiz loga. 

 

Turpmākajos bloga rakstos, par iespējamām apskates vietām, kurās doties mierpilnā izbrauciena atpūta, noteikti apskatīsim Vidzemes pusi, un tad dosimies tālāk uz pārējiem Latvijas novadiem. ??

 

Šodien gribam Jūs iepazīstināt ar ļoti interesantu vietu, ja Jūsu maršruts šķērso Madonu vai tās novada pusi, apmeklēt Bolēnu Acu avotu. Avota ūdenim ir ļoti liela nozīme cilvēka dzīvē. Šāds ūdens atslābina, mundrina, veldzē un dziedina.

 

Bolēnu Acu avots ir zināms kā sena latviešu kulta vieta, bez tā, tas ir arī mūsu valsts nozmes arheoloģijas piemineklis. Avotam tauta ir devusi arī otru vārdu, saucot to par Acu avotu, Laimas vai Veselības avotu. Bolēnu avotam izsenis tiek piedēvētas spējas dziedēt acu kaites. Un ziniet, tas noteikti strādā un var palīdzēt, ja vien tiešām tam no sirds ticēt, jo ticība un mūsu domu spēks spēj radīt maģiskas lietas.

 

Lai nokļūtu līdz avotam, mašīnu atstājam pie norādes – Bolēnu avots, tālāk ir jādodas kājām, apmerām 0.6 km. Ceļš ved kalniņā, cauri privātai teritorijai. Visu laiku ejam taisni pa iebraukto taciņu. Šķērssojot arī privātīpašumu, redzēsim saimnieka īpašuma ēkas, kurā glabājās vēsturiski retro auto. Tā arī turpinam savu ceļu tālāk, apkārt ir pasakaini skaista vide, lauku idille, klusums. Tālāk mēs jau ieraudzīsim vēl vienu apskates vietas norādes zīmi, ceļš pavirzīsies pa labi un tur drīz jau vien mūs sagaidīs informatīva plāksne par Bolēnu avotu, tā izcelsmi un vēsturiski.

 

Pats Bolēnu avots atrodas aptuveni 8 metrus dziļā, ošu koku ieskautā gravā. Pa koka kapnītēm, varam doties lejup. Avotā ūdens vienmēr it kā vārās, pamēģiniet atrast to posmu, kurā tas mutuļo no zemes,  un savukārt ziemā tas nekad neaizsalst, jo avota ūdenim visu gadu ir nemainīga temperatūra,  tā pieturās pie + 7° C. Lejpus izteces vietai, pašā avota gultnē ir ielikta izveidota rene ūdens ņemšanas vajadzībām. Tur varam gan atveldzēties, gan padzerties, gan paņemt līdzi ūdeni uz mājām. 

 

Blakus ūdens ņemšanas vietai, ir arī koka soliņš, uz kura var pasēdēt, atpūsties un paklausīties klusumā. Vieta ir patiesi maģiska, ja ir iespējams, šo apskates vietu var ieplānot kā atpūtas punktu, kurā uzkost kādu sviestmaizi un relaksēties klausoties ūdens mutuļošanā. 

 

Atrašanās vieta:
(Gaiziņkalna apkārtne) Bērzaunes pagasts, Madonas novads
GPS: 56.8689, 26.0118

 

 

 

 

 

3 rekomendē, lai citi zina
Print Friendly, PDF & Email