April 01 2020

5 soļi, kas var palīdzēt kontrolēt atkarību no ēdiena

 

Atkarībai ne vienmēr ir jābūt saistītai ar atkarību izraisošām vielām vai narkotikām. Tā var ietvert arī kāda veida pārmērīgu izturēšanos, piemēram, kompulsīvo pārēšanos. Kaut arī zinātniskie pētījumi par atkarību no ēdiena joprojām ir tikai sākuma stadijā, daudzi zinātnieki uzskata, ka atkarība no ēdiena tiešām nav saistīta tiešā veidā ar pašu ēdienu kā tādu.

Lai sīkāk izskaidrotu, tad ēdienam atšķirībā no ķīmiskajām vielām nav atkarību izraisošu īpašību, kas liktu kādam no tām kļūt atkarīgam. Ēdiena atkarībai ir ciešāka sakarība ar indivīda paradumiem par ēdienu, par to, ko tie domā par ēdienu un kādi ieradumi viņiem tiek saistīti ar ēdienu. Tieši ieradumi ir īstais iemesla cēlonis atkarībai.

 MĒS APĒDAM SAVAS EMOCIJAS

Ēdiens var kļūt par veidu, kā tikt galā ar emocionālām problēmām, un šī mehānisma atkārtošana var izraisīt atkarību. Izmantojot ēdienu kā līdzekli trauksmes, stresa, bēdu un tamlīdzīgu problēmu novēršanai, mūsu ķermenis tiek programmēts, lai alktu pēc šī procesa, lai izjustu atvieglojumu, katru reizi, kad tas saskaras ar kādu no iepriekšminētajām emocionālā rakstura problēmām.

Cilvēki ļoti bieži baudu ar ēdienu asociē ar tādu ēdienu, kurš satur lielu daudzumu cukura un sāls. Cik nevainīgi tas var šķist, bet tas sākas jau agrā vecumā, kad saldumi un limonāde tiek pasniegtas kā “lutinājums” vai “atlīdzība” par labu izturēšanos, labu atzīmi skolā vai dzimšanas dienu vai kādu citu šāda veida notikumu.

Veiktie pētījumu parāda to ka smadzeņu atlīdzības centri sāk strādāt un atbrīvo dopamīnu, kad tiek patērēti mums patīkami ēdieni. Dopamīns ir neirotransmiters – ķīmisks ziņotājs, kas sūta informāciju starp neironiem. Neironi ir nervu sistēmas pamata vienības un iekļauj gan smadzenēs, gan muguras smadzenēs un nervus, gan maņu orgānus, kā piemēram, ausis un acis. Dopamīns visbiežāk tiek asociēts ar smadzeņu baudas sajūtu un apbalvojuma sistēmu. Tam ir nozīme arī kustību kontrolē. Vai tas varētu būt iemesls, kādēļ mēs esam ieprogrammējuši savus ķermeņus šādi reaģēt?

PĀRTIKAS ATKARĪBAS SLIDENIE PAKĀPIENI

Indivīds pats par sevi neizdomā, ka vēlas justies ārpus kontroles saistībā ar ēdiena patērēšanu. Pārsvara tam vienmēr ir kāds slidens solis, kāds notikums vai sakarība, kas cilvēku noved līdz atkarībai. Zemāk ir apkopoti un minēti brīdinošie signāli, kas parasti norāda vai mudina uz cilvēka nekontrolētu vēlēšanos ēst:

  • Garastāvokļa maiņas
  • Produktu iedalīšanas “labajos” un “sliktajos”
  • Pārāk strikta diēta
  • Slepena našķu ēšana
  • Sajūta ka esi nekontrolējams ar ēdiena patērēšanu
  • Apbalvošana / palutināšana ar ēdienu
  • Domas par ēdienu visu laiku
  • Neapmierinātības sajūta pat pēc paēšanas
  • Svara svārstības un / vai grūtības kontrolēt svaru
  • Neapmierinātība ar savu ķermeni
  • Pēc ēšanas ir nepatika, apjukums vai vainas apziņa
  • Stresa sajūta vai spriedze, ko mazina tikai ēšana

KĀ TIKT PĀRI ATKARĪBAI AR ĒDIENU

Tikšana pāri atkarībai no ēšanas ir sarežģīts process, un, kas noteikti no tā ir lielākā vērtība, tad tā ir atrast savu brīvību un neatkarību no ēdiena. Lai pilnībā spētu no tā atveseļoties, ļoti bieži ir nepieciešams darīt dažādas lietas, lai sasniegtu noteiktu rezultātu. Šeit ir apkopoti pāris  soļi, kas varētu palīdzēt tikt galā ar atkarību no ēdiena:

  1. ATTĪSTĪTIET VESELĪGAS ATTIECĪBAS AR ĒDIENU

Tradicionālajos uz atkarību balstītajos 12 soļu atveseļošanās modeļos atkarīgie tiek izaicināti palikt pilnīgi atturīgi no atkarīgās vielas līdz pilnīgai izveseļošanās stadijai. Tomēr ar atkarību no pārtikas nevar vienkārši pilnībā atturēties nav iespējams, jo pārtika tomēr ir būtiska sastāvdaļa dzīvošanai. Tādējādi tiem, kas cieš no atkarības ar ēdienu ir jāiemācās ēst pareizi un sabalansēti, nodibinot veselīgas attiecības ar ēdienu.

  1. NOVELCIET ROBEŽAS AR NEDROŠIEM ĒDIENIEM

Parasti no uztura tiek izņemti tie ēdieni, kas ir “nedroši” un tiek noteiktas robežas to patērēšanā, lai varētu turpmāk atjaunot attiecības ar šo ēdienu veselīgākā veidā. Ja piemēram Tev patīk ēst saldējumu, vienmēr, kad tu izjūti stresu, būtu ļoti labi, nepirkt un neturēt to mājās. Drošāka izvēle ir šī ēdiena kārdinājuma novēršana, līdz brīdim, kad tu atkal var sabalansēti ēst saldējumu, neēdot to tikai dēļ stresa situācijām.

  1. SEKOJIET LĪDZI STRUKTURĒTAM ĒDIENA PLĀNAM

Indivīdam kurš cieš no neveselīgām attiecībām ar ēdienu, labs palīdzības solis būtu izstrādāt pareizas un veselīgas ēšanas plānu, kuram sekot. Šis var palīdzēt izveidot veselīgas robežas ar ēdienu, justies apmierinātam, tādējādi neradot psiholoģisku vajadzību ēst.

  1. IZSTRĀDĀJIET VESELĪGAS UN AIZVIETOJOŠAS STRATĒĢIJAS

Risiniet tos iemeslus, kāpēc ķeraties pie ēdiena, lai tiktu galā ar problēmām. Nosakiet veselīgākus pārvarēšanas mehānismus un stratēģijas, lai varētu sākt mācīties veselīgākus līdzekļus savu emociju risināšanai. Padomājiet ko jūs dariet, un izdomājiet iepriekš, ko Jūs darīsiet, kad nākamreiz Jums pienāks stress – kaut ko, kas aizvietotu ēšanu, Izstrādājiet šīs stratēģijas jau iepriekš, pēc tam mēģiniet tās ieviest dzīvē.

  1. MEKLĒJIET PROFESIONĀLU PALĪDZĪBU

Sakaut ēšanas atkarību ir ilglaicīgs process, tas nevar notikt vienas nakts laikā, ļoti bieži ir nepieciešama speciālista palīdzība. Profesionāla palīdzība var palīdzēt izstrādāt pareizākās un efektīvākas stratēģijas, lai pārvarētu atkarību ar ēdienu.

Atveseļošanās no atkarības ar ēdienu ir iespējama. Ja ciešat jūs vai kāds, kas jums rūp, dalieties ar šo rakstu, sniedziet pārliecību un iedrošiniet viņu atrast profesionālu atbalstu.

6 rekomendē, lai citi zina
Print Friendly, PDF & Email