June 26 2020
5 ieteikumi par spf

5 lietas, kas jums jāzina par SPF

Raksta svarīgākās atziņas:

  • Ne visi saules aizsarglīdzekļi ir vienādi. Lai atrastu sev labāko formulu, pievērsiet uzmanību etiķetēm.
  • Jūsu ķermenis katru dienu ir pakļauts UV starojumam neatkarīgi no tā, vai atrodaties telpās vai ārpus tām. Ikdienas gaitās pavadītas bagātīgu daudzumu krēma palīdz aizsargāt jūsu ādu no priekšlaicīgas novecošanās pazīmēm, kā arī no ādas vēža.
  • Veselīga, gluda, vienmērīgi tonēta āda – un laba veselība – ir kompensācija zeltainajam iedegumam un pārāk daudz pavadīta laika saulē. Pārsteidzoši, ka daudzi cilvēki, kuri domā, ka pasargā sevi, seko novecojušiem, kļūdainiem padomiem un ieteikumiem par sauļošanos, kas apdraud viņu ādas veselību ilgtermiņa.

Pārrunāsim dažas lietas, kuras jums vajadzētu zināt, lai būtu gatavi pludmalei un iedegumam!

Ne visi saules aizsarglīdzekļi aizsargā gan pret UVA (novecošanos), gan pret UVB (dedzinošiem) stariem.

Daudzi cilvēki domā, ka jebkura SPF lietošana pasargās mūs no abiem saules kaitīgajiem stariem. Diemžēl tā nav taisnība. Lai saprastu, kāpēc, rūpīgi apskatiet iegādāto produktu etiķetes, sastāvdaļas.

SPF (saules aizsardzības faktors) norāda, cik ilgs laiks būs vajadzīgs, lai UVB stari – galvenais saules apdeguma iemesls – apsārttu mūsu ādu. Piemēram, SPF 15 nozīmē, ka ādas iesārtums, lietojot produktu, būs 15 reizes ilgāk iegūstams nekā bez tā. Tam nav nekā kopīga ar UVA stariem, kas ir tie paši stari, kurus izstaro solārijs. UVA stari daudz dziļāk iekļūst ādā un tiem ir liela loma ādas novecošanās pazīmju paātrināšanā un ādas vēža veidošanā.

Lai aizsargātu ādu no UVA un UVB stariem, neiegādājieties tikai produktu ar SPF 15 vai augstāku koeficientu. Pārliecinieties, ka uz produkta  etiķetes ir norādīts, ka tas ir “Plaša spektra”, kas nozīmē, ka tajā ir tādu sastāvdaļu kombinācija, kas, kā zināms, aizsargās ādu no abiem UV staru veidiem. Tie var būt ķīmiski vai fiziski saules aizsarglīdzekļi vai to kombinācija. Ķīmiskie saules aizsarglīdzekļi (piemēram ar tādām sastāvdaļām kā Avobenzons, Oksibenzons) darbojas, absorbējot ultravioleto (UV) starojumu un fiziskie saules aizsarglīdzekļi (piemēram, titāna dioksīdu, cinka oksīdu), atspoguļo vai izkliedē UV starojumu.

Ķīmiskais vai fiziskais sauļošanās līdzeklis? Tas ir jautājums par izvēli.

Ķīmiskie saules aizsarglīdzekļi iesūcas ādā un parasti ir populārāki, jo tie pēc sajūtas ir vieglāki un izskatās mazāk redzami. Tajos tiek izmantas tādas aktīvās sastāvdaļas kā Avobenzone, Octinoxate, Oxybenzone un Helioplex.

Fiziskie sauļošanās vai minerālie sauļošanās līdzekļi “sēž”uz ādas virsmas. Viņi var likties smagāki un izskatīties pamanāmāki, taču tie nodrošina papildus pārklājumu un ir izturīgāki pret svīšanu un peldēšanu. Lai atrastu šāda veida sauļošanās līdzekli, meklējiet to sastāvā aktīvās sastāvdaļas, piemēram, cinka oksīdu un titāna dioksīdu.

 

Pamata iedegums neaizsargā jūs no saules.

Nav tādas lietas kā drošs iedegums. Pēc definīcijas iedegums ir jūsu ādas aizsardzība pret kaitējumu UV iedarbībai. Jūsu šūnas reaģē uz savainojumu, saražojot vairāk melanīna (pigmenta), kā rezultātā jūsu āda kļūst tumšāka. Mēģinot iegūt pamata iedegumu, tajā nav nekā veselīga vai preventīva.

 

Sauļošanās nenotiek tikai vasarā.

Saules radītais starojums nenotiek tikai vasaras mēnešos vai pludmalē. Foto bojājumi ultravioletā starojuma iedarbībā (kas izraisa novecošanos) var notikt dienas gaismas ietekmē caur mākoņiem, lietus, stiklu un pat dienasgaismas iekštelpu apgaismojuma. Tāpēc obligāti ir jāaizsargā āda katru dienu. Aptuveni 90 procentus no novecošanās var novērst, katru dienu lietojot SPF!

 

 

Jūs, iespējams, nelietojat pietiekami daudz sauļošanās līdzekļa.

Parasti krēmi un losjoni nodrošina labāku aizsardzību nekā aerosolu formas pūšami līdzekļi, kuru vairums cilvēku nelieto pietiekamā daudzumā, lai iegūtu pietiekamu pārklājumu. Amerikas Dermatoloģijas akadēmija iesaka ķermenim lietot SPF 30 (aptuveni glāzi uz visu ķermeni) un atkārtoti lietot to ik pēc divām stundām (vai pēc peldēšanas vai vingrošanas).

  rekomendē, lai citi zina
Print Friendly, PDF & Email